Bývate v panelovom dome v Poprade, v niektorom z vyšších poschodí, a potrebujete umyť okná? Toto nie je nič neobvyklé, avšak mnohí ľudia si neuvedomujú, že umývanie okien je jednou z najnebezpečnejších činností v byte, obzvlášť vo väčších výškach nad zemou. Pády z okien sa bohužiaľ stávajú, a čím vyššie poschodie, tým väčšia pravdepodobnosť úmrtia. Pravdepodobnosť smrteľného úrazu vlastne rastie exponenciálne s výškou, napríklad na prvom poschodí je to takmer nemožné, ale už tretie poschodie, teda výška zhruba 7 metrov, je takmer istá smrť, pokiaľ teda nerastie pod domom husté krovie, ktoré váš pád výrazne zabrzdí.

bytový dom

Ak teda zadáte inzerát typu hľadám pani na upratovanie Poprad, zobrazia sa vám profesionálne firmy, ktoré túto prácu vykonávajú bežne aj vo veľkých výškach. Nemusíte mať obavy, že by si neporadili aj vtedy, ak bývate na deviatom poschodí, sú to navyše profesionáli, ktorí si vedia rady, ako sa zabezpečiť, aby k pádu nedošlo.

panorama Vysokých Tatier

Prečo je vlastne umývanie okien nebezpečné? Nemusíte ani trpieť závratmi, aby ste mali z veľkej výšky rešpekt, napriek tomu niektorí ľudia podceňujú ťažisko tela. Problém je hlavne pri práci na stoličke alebo na štafliach, kedy sa ťažisko tela posúva do výšky, vtedy stačí len krátka strata rovnováhy, a pred vypadnutím z okna sa nemáte čoho zachytiť, museli by ste sa prikurtovať k radiátoru ústredného kúrenia podobne, ako natierači oceľových stožiarov, ale to je zas nepohodlné a nepraktické. Niektorí ľudia dokonca kvôli väčšej stabilite vyzúvajú topánky, dávajú dole ponožky a pracujú naboso, pretože bosé chodidlá na podlahe či na stoličke väčšinou nepodklzujú, ale pri umývaní okien v zime je to zas vďaka ľadovému vzduchu krajne nepríjemné.

S profesionálmi máte hlavne pokoj, že vám osobne sa nič nemôže stať, a že okná budú zas ako nové, pripravené napríklad dôstojne oslavovať vianočné sviatky. Špina na oknách vám nebude brániť v krásnom výhľade na panorámu Vysokých Tatier, a také úchvatné pohľady vám môžu mnohí ľudia závidieť.