Určite si viacerí pamätáme na to, ako sme sa z hľadiska osvetlenia snažili ušetriť tam, kde sa to len dalo. Že sme to považovali za zbytočné plytvanie, ak sme nechali svietiť svetlá dlhšie, než bolo treba. A keď napríklad zostali zapnuté tam, kde sa momentálne nikto nenachádzal. Skrátka sme si dávali väčší pozor, aby sme kvôli takýmto faktorom následne neplatili za elektrickú energiu viac, než by bolo nutné. Každá korunka, resp. každé euro je dobré.

žiarovka, svetlá

Prečo ale o tomto fakte vravíme ako o niečom, čo už nie je tak úplne aktuálne? Ako o niečom, čo sa pohlo trochu iným smerom? Sme snáď neporiadnejší alebo žeby bohatší a na úspore peňazí nám už v takej miere nezáleží?

Ani jedná z týchto otázok nie je správna, resp. nie je tým pravým dôvodom. V skutočnosti je dôvodom úspornejšie osvetlenie, ktoré sa nachádza na súčasnom trhu a takisto v mnohých domácnostiach či podnikoch. Známe sú úsporné žiarivky, ale ešte známejšie zostávajú led svetlá so svojimi pokročilejšími vlastnosťami. A hoci bola investícia do nich vyššia, pravidelná úspora energií tento rozdiel zaručene vyváži a následné mesiace už budeme len šetriť. A to bez smiešnych obmedzení, aké sme spomenuli na začiatku.

žiarovka, dym

Sú to práve „ledky“, čo v súčasnosti prinášajú najefektívnejšiu úsporu a životnosť, ktorá sa odhaduje na 50 000 hodín žiarenia. Okrem nich však aj iné formy osvetlenia, ktoré využívajú túto technológiu ako led reflektor, panely, trubice a podobne. Majú spoločné to, že zdrojom žiarenia sú v tomto prípade diódy, čo emitujú svetlo. Je to oveľa úspornejší princíp, svetlá sa v tomto prípade nezahrievajú, spotrebovaná energia ide do výroby svetla, nie do tepla.

  • Samotné diódy a ich chod je pritom šetrný k odberu elektrickej energie a to sa začne pravidelne ukazovať na znížených poplatkoch. Najmä pri dlhodobom využívaní konkrétnych svetiel.