Mnoho starších ročníkov si určite pamätá na staré typy pružinových matracov, ktoré vydávali nepríjemné zvuky a neboli zrovna najpohodlnejšie. Našťastie sa odvtedy časy zmenili a s nimi aj pružiny v matracoch, ktoré sú dnes oveľa príjemnejšou záležitosťou. V súčasnosti je možné matrace pružinové rozdeliť do dvoch skupín, a to práve podľa druhu použitej pružiny, ktorá sa pri ich výrobe používa. Tieto dve skupiny sa delia na matrace, kde sú využité taštičkové pružiny alebo bonellové pružiny. Ich odlišnosť sa spočíva v tom, že v matracoch s taštičkovými pružinami sú tieto pružiny navzájom prepojené. Navyše sa každá pružina nachádza v samostatnej taštičke, z čoho je odvodený aj ich názov. Tieto taštičky je možné vlastne považovať za textilný obal pružín, ktorý im dodáva možnosť byť aj napriek spoločnému prepojeniu samostatné. To znamená, že taštičkové pružiny sú síce prepojené, ale nie sú jedna na druhej závislé, čo umožňuje lepšie prispôsobenie k ľudskému telu.

staré nepríjemné pružiny

Matrace s bonellovými pružinami sú tvorené taktiež z navzájom prepojených úzkych pružiniek z ocele. Tieto oceľové pružinky sú podobne chránené, ako pri taštičkových matracoch, avšak v tomto prípade nie sú každá obalená samostatne. Ich okolie je vystužené matracovou platňou a penovým materiálom, podobným k tomu, ktorý sa využíva pri penových matracoch.

pružinový matrac

Výrazným rozdielom, ktorý odlišuje bonellové pružiny od tých taštičkových však je to, že bonellové pružiny nie sú až natoľko samostatné. Pokiaľ sa teda pohne jedna bonellová pružina, vďaka ich vzájomnému spojeniu sa pohnú aj všetky, ktoré sú umiestnené v jej blízkom okolí. Tento fakt, ale nemení nič na tom, že nech už si zvolíte akýkoľvek typ pružinového matraca, získate kvalitný produkt s veľmi dobrou úrovňou životnosti. Pružiny v matracoch im zároveň dodávajú vysokú možnosť prúdenia vzduchu, čo robí z pružinových matracov ideálnu voľbu pre alergikov. Navyše sa v nich nie len, že vďaka prúdeniu vzduchu nezadržiavajú baktérie, prach, roztoče či vlhkosť, ale rovnako sa v nich nebude ani počas vysokých letných teplôt zadržiavať pot.