Motocykel ponúka viac ako len rýchlosť a presun z bodu A do bodu B. Je to pocit slobody, spojenie s krajinou a vnímanie sveta v inom tempe. Pre mnohých motorkárov je jazda terapiou, ktorá ich oslobodzuje od stresu a ponára ich do prítomného okamihu. Riadenie stroja a vnímanie sily motora je oslobodzujúce. Jazda na motocykli tiež umožňuje spoznať nových ľudí a vymeniť si skúsenosti a zážitky. Samozrejme, jazda na motocykli nie je bez rizík, ale pre tých, ktorí sú ochotní riskovať, je to obohacujúca skúsenosť plná radosti a nezabudnuteľných spomienok.

jawa 50

Rozhodol som sa s vami podeliť o svoj prvý skutočný výlet na motorke. Stalo sa to ešte počas mojich vysokoškolských čias, keď som si na víkend požičal od kamaráta jeho starú, ale spoľahlivú Jawu 350. Moje srdce búšilo v hrudi ako divé, keď som sa prvýkrát odrazil od zeme a motorka sa rozbehla. Najprv som opatrne jazdil po meste, ale potom som sa odvážil vyraziť na vidiecku cestu. Vietor mi cez otvorenú prilbu strhával slzy z očí, nie od smútku, ale od čistej radosti. Cesta sa predo mnou vinula ako had a ja som sa cítil absolútne slobodný. Za každým kopcom sa objavoval nový výhľad, polia sa striedali s lesíkmi a dedinkami ako z pohľadnice.

motorka jazda

Zastavil som pri malej riečke, aby som si to všetko užil. Sňal som si prilbu a zvuk tečúcej vody prehlušil aj vzdialený hukot iných motoriek. Vôňa kvetov sa miešala s vôňou trávy a benzínu, vytvárajúc opojnú zmes dobrodružstva. V mojej hlave sa točili myšlienky, starosti každodenného života sa akoby rozplynuli a zostal len ten moment, ja a cesta pred sebou. Popoludnie ma zastihlo pri malej krčme s drevenými stoličkami a farebnými kvetináčmi na oknách. Objednal som si studené pivo a klobásu od milého pána, ktorý sa ma hneď zaujímal o moju dvojkolesovú krásavicu. S nadšením začiatočníka som mu rozprával o svojom prvom výlete a on mi na oplátku rozprával príbehy o legendárnych motorkároch z dediny.